На що держава планує змінити зелений тариф для сонячних електростанцій

Оформити зелений тариф для сонячних електростанцій фактично неможливо вже протягом кількох років. Весь цей час держава намагається хоч якось знайти йому заміну, щоб стимулювати розвиток альтернативної енергетики

Велика кількість замовлень на сонячні електростанції в Україні під ключ викликана прагненням бізнесу та приватних домовласників забезпечити себе стабільним енергопостачанням. А також зафіксувати для себе вартість електроенергії на досить тривалий термін. При цьому держава шукає можливості, як підтримати розвиток альтернативної енергетики, перш за все — для збільшення розподіленої генерації.

Сонячні електростанції в Україні під ключ: перспективи розвитку

Прагнучи стимулювати розвиток сонячної енергетики, держава встановила дуже високий зелений тариф для сонячних електростанцій, зафіксувавши його у євро. Стрімке зростання нових потужностей, що вводилися в експлуатацію (за цим показником Україна входила в трійку лідерів в Європі), призвів до того, що держава в особі Гарантованого покупця просто не змогла виплачувати такі колосальні суми власникам промислових СЕС.

Щоб якось стабілізувати ринок, планувалося відмовитись від фіксованої ціни на зелену електрику та перейти на розподіл квот на будівництво сонячних електростанцій на аукціонах. Право на будівництво фотоелектричної станції отримував той, хто пропонував найменшу вартість 1 кВт-год., за цією ціною електроенергія викуповувалась протягом дії договору.

Тепер уряд планує впровадити нову систему, покликану підтримати, перш за все, малу генерацію:

  • NetMetering — власник сонячної електростанції надлишки електроенергії відправляє в загальну енергосистему, яка у цьому випадку виконує роль свого роду акумулятора. Коли власної генерації стає недостатньо, домовласник забирає електроенергію безкоштовно. У тому обсязі, який перед цим було залито у загальну енергосистему. Основна вигода такого підходу — безкоштовне зберігання електроенергії, домовласникам нема потреби встановлювати системи накопичення та зберігання енергії.
  • NetBilling — у цьому випадку власник продає надлишки електроенергії за ціною, яка зараз діє на ринку. Отримані кошти зараховуються на особливий рахунок. Витратити їх можна лише на оплату електроенергії, яка споживатиметься при дефіциті власного виробництва.

Необхідно відзначити, що подібна система вже показала свою ефективність у більш ніж 70 країнах світу. Попередньо її використання планується як для приватних домовласників, так і для юридичних осіб. Це дозволить підприємствам встановлювати потужніші установки. Наприклад, сонячна електростанція 1 МВт https://rayton.com.ua може повністю покривати споживання в ранкові та вечірні години, а вдень, у найпродуктивніший період, генерацію доводиться обмежувати. При введенні NetBilling підприємство зможе додатково заощадити коштом власної генерації, продаючи надлишкову електрику.