Особливості скасування виконавчого напису нотаріусу

Виконавчий напис нотаріусу – це документ, який дозволяє стягнути заборговану суму з боржника. Процес стягнення ідентичний тому, як відбувається стягнення заборгованості через суд.

Нотаріус може скласти виконавчий напис тільки на основі відповідної документації, а саме нотаріально засвідчених договорів. Це можуть бути кредитні, іпотечні договори, тощо. Однак виконавчий напис часто можна оскаржити, оскільки кредитні спілки, банківські установи та інші фінансові організації часто зловживають своїми правами, сподіваючись на незнання боржника законів України. Більше про оскарження виконавчого напису, а також замовити відповідні послуги у юристів можна тут: https://sbars.com.ua/skasuvannya-vikonavchogo-napisu-notariusa/.

Підстави для оскарження виконавчого напису

Виконавчий напис не обов’язково виконувати відразу. Існує багато ситуацій, які дозволяють оскаржити цей документ та, як мінімум відтермінувати виплату боргу. Або ж взагалі скасувати його, якщо він був успішно виплачений до цього.

Отже, для основних підстав для оскарження виконавчого напису варто віднести:

  1. Наявність спору стосовно заборгованості. Згідно з українського законодавства, нотаріус має право складати виконавчий напис тільки в тому випадку, якщо факт боргу був визнаний беззаперечно. Якщо в цей час відбувається судова суперечка стосовно суми боргу або навіть його існування, існують підстави для оскарження такого документу.
  2. Сплив термін позовної давності. Виконавчий напис можна скласти тільки впродовж 3 років після виникнення зобов’язання. Якщо термін минув, документ підлягає оскарженню.
  3. Умови виконавчого напису не відповідають українському законодавству. Скласти документ в результаті порушення умов договору боржником можна тільки в тому випадку, якщо попередньо була вислана вимога про усунення порушень. Якщо вимогу на адресу боржника не надсилали, це є підставою для оскарження виконавчого напису.
  4. Сума боргу у виконавчому написі відрізняється від реальної.
  5. Договір, на який посилається виконавчий напис не був засвідчений нотаріально.
  6. Нотаріус попередньо не отримав документи, які свідчать про повний розрахунок стосовно заборгованості.

Порядок дій при накладанні на вас виконавчого напису

Якщо проти вас було складено виконавчий напис, потрібно діяти досить швидко, якщо є підстави для його оскарження. Порядок дій в такому випадку включає:

  1. Звернення до профільного адвоката як мінімум за консультацією стосовно такого питання.
  2. Складення позовної заяви до суду про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.
  3. Подання клопотання до суду щодо призупинення виконання виконавчого напису до тих пір, поки суд розглядає справу.

Якщо виконавчий напис був успішно оскаржений, суд знімає будь-які санкції, які були попередньо накладені на боржника.