Після скасування ПДВ та митних зборів на акумулятори в Україні, ціни на промислові накопичувачі енергії значно впали. І це відкриває нові можливості для власників сонячних електростанцій.
Акумулятори для сонячних батарей: головні вимоги та особливості
Якщо говорити про особливості функціонування акумуляторів, встановлених на сонячних електростанціях, можна виділити кілька основних моментів:
- Протягом дня може відбуватися множинне перемикання із заряду на розряд і назад, іншими словами — АКБ має бути готова в будь-який момент змінити напрямок руху струму, тому відразу необхідно виключити АКБ, які мають ефект пам’яті.
- Велика місткість — оптимально, щоб запасу електроенергії вистачало для забезпечення покриття споживання електрики протягом усього відрізка часу, поки власної генерації буде недостатньо, тобто у період з вечора до ранку.
- Можливість максимально використовувати доступну (паспортну) місткість накопичувача — тобто батарея не повинна боятися глибокого розряду, після чого повинна відновити свій заряд без деградації. До того ж цей процес може відбуватися багаторазово.
- Висока автономність — акумулятори у складі фотоелектричної станції повинні вимагати мінімальної уваги та обслуговування.
- Акумуляторна група — найдорожчий елемент у складі автономної/гібридної фотоелектричної установки, на її придбання витрачається до 50-60 відсотків бюджету на будівництво СЕС. Тому власник буде зацікавлений у тому, щоб АКБ пропрацювали довго.
Якщо проаналізувати всі наведені вище вимоги та порівняти їх з технічними характеристиками наявних накопичувачів електричної енергії, то оптимальним вибором стануть залізо-фосфатні акумулятори (LiFePO4, LFP):
-
Якщо проаналізувати всі наведені вище вимоги та порівняти їх з технічними характеристиками наявних накопичувачів електричної енергії, то оптимальним вибором стануть фосфатні акумулятори залізо (LiFePO4, LFP):
- Велика щільність заряду дозволяє отримувати дуже місткі батареї за порівняно невеликих габаритів. І хоча цей показник у літієвих АКБ вищий, для стаціонарних накопичувачів енергії розміри не є пріоритетним фактором.
- LiFePO4 акумулятори мають найбільше число циклів перезаряду в порівнянні з іншими типами батарей, що забезпечує їм дуже тривалий термін експлуатації протягом 5-7 років.
- Стійкість до низьких температур — місткість LFP накопичувачів не падає за мінусових температур, тому кількість варіантів, де можна розмістити таку АКБ, суттєво збільшується. Наприклад, у неопалюваному приміщенні LiFePO4 батарея зберігає стабільність своїх енергетичних параметрів.
- Літій-залізо-фосфатні АКБ мають спеціальну плату управління, яка відповідає за контроль процесу заряджання, а також температурний режим. Це забезпечує максимально ефективне відновлення заряду та запобігає перегріву батареї, що повністю виключає її загоряння. Крім того, наявність такої плати дозволяє отримувати дані в режимі реального часу про наявність заряду і технічний стан АКБ.
Окремо варто відзначити той факт, що залізо-фосфатні акумулятори в Україні, ціни https://ads.ua/ua/litiy-zhelezo-fosfatnye-batarei-s-smart-bms-inverter на які дуже привабливі, можна придбати від місцевих виробників, значно заощадивши на оплаті, але не програвши якості.