Діагностика мототехніки — складне мистецтво, в якому досконально розуміються лише професійні механіки.
Проте виявити основні проблеми, спробувати знайти їхнє джерело можна без використання діагностичних інструментів та залучення фахівців. Розповідаємо про п’ять головних неполадок у двигунах та інших вузлах, які не можна ігнорувати.
Поломка 1. Впала компресія у двигуні
Першопричиною несправності нерідко стає зношування поршнів і поршневих кілець. При їхньому поганому стані може статися так, що доведеться купувати двигуни на мопеди.
Запчастини для скутерів відносно недорогі. Але якщо з ладу вийшла силова установка, власнику мототехніки доведеться серйозно витратитися на відновлення її працездатності. Простий спосіб заощадити на ремонті – замовляти мотори у великих інтернет-магазинах. В Україні хороший вибір ДВЗ та мотозапчастин є в інтернет-магазині Tata Agro-Moto. У каталозі представлені 2- та 4-тактні двигуни для мототехніки популярних китайських брендів.
Поломка 2. Скутер або мопед не рушає з місця
Транспортний засіб не може розпочати рух, хоча двигун на мопеді чи іншій мототехніці заводиться? Причин неполадки може бути дві:
- обрив чи серйозний дефект передавального ременя;
- поломка заднього варіатора.
У першому випадку заміни розхідника не уникнути. Якщо проблем з ременем не виявлено, слід зняти кришку варіатора і перевірити його стан. Можливо, зчеплення пошкоджено трохи, і можна обійтися зміною окремих деталей.
Поломка 3. Двигун глохне
Якщо двигун на мопеді регулярно зупиняється після того, як скутерист різко додає обертів, не варто панікувати та одразу шукати проблему всередині силового агрегату. Можливо, причина криється у поганому стані мембрани у прискорювальному насосі карбюратора. Цей розхідник часто входить до складу наборів для ТО, але іноді його можна придбати окремо.
Другий можливий винуватець несподіваного заглухання – забруднений карбюратор. Його потрібно прочистити, а жиклери продути.
Поломка 4. Двигун на мопеді не заводиться
Діагностика ускладнюється тим, що несправність може бути спричинена десятками факторів. Ось найчастіші причини відмови двигунів на мопедах:
- відсутність іскри;
- обрив проводки, окислення контактів чи розряд АКБ;
- забруднення в паливній системі (засори заважають доставці суміші).
Нерідко двигуни на мопеді відмовляються вмикатися через низьку якість пального. Тому краще купувати бензин лише на перевірених заправках.
Поломка 5. Погано працюють гальма
Довжина гальмівного шляху багато в чому визначає безпеку руху. Якщо водій відчув, що мопед чи скутер став повільно чи слабко реагувати на натискання педалі, слід терміново обстежити гальмівні диски та колодки. Якщо їхній обсяг сильно впав, це сигналізує про необхідність негайної заміни. А якщо товщина не зменшилася понад межі, вказані в посібнику користувача, потрібно перевірити рівень гальмівної рідини і цілісність трубок, що проводять.
Автор: Новіков Олександр Сергійович (експерт Tata-Agro-Moto).